נהיגה בשכרות – סקירה כללית

אכיפת איסור הנהיגה בשכרות מתבצעת ע”י שוטרי משטרת ישראל. האכיפה מתבצעת לרוב בסמוך למקומות בילוי ולאולמות ארועים.

לרוב המשטרה פורסת מחסומים המאויישים ע”יי שוטרים העוצרים לבדיקה  את כלל הנהגים העוברים דרך אותו המחסום. הנהג נעצר ונשאל ע”י השוטר מהיכן הגיע והאם שתה, גם אם עונה הנהג  לשוטר כי לא שתה דבר, רשאי השוטר לבקש מן הנהג לנשוף בנשיפון בכדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם יש חשד  כי הנהג שתה כמות אלכוהול מעבר למותר. ברגע שמתקבלת תוצאה בנשיפון המצביעה על אינדיקציה לנהיגה בשכרות, מודיע השוטר לנהג כי הינו מעוכב בחשד לנהיגה בשכרות ואז מופנה הנהג לבדיקת מאפיינים ולבדיקת הינשוף, שבסופם עלול למצוא עצמו אותו נהג, עם כתב אישום חמור בנהיגה בשכרות, שעלול להסתיים בעונשים כבדים שיוטלו ע”י ביהמ”ש.על פי חוק אין חובה לשתף פעולה עם בדיקת הנשיפון אלא קיימת חובה לשתף פעולה עם בדיקת הינשוף. נהג המסרב למתן נשיפה לבדיקת הינשוף ייחשב לנהג שיכור ע”פ חוק.

מהם העונשים על פי חוק?

  • מדובר בפסילת מינימום של שנתיים , התייחסות בתי משפט לעניין נהיגה בשכרות הנו מחמיר במיוחד ונטייתם של רבים מהשופטים היא לא להקל בעונש. לצד הפסילה  יוטל על הנאשם מאסר על תנאי  פסילת רישיון על תנאי ,קנס  ולעתים התחייבות להימנע מביצוע עבירה. במקרים בהם אין מדובר בכתב אישום ראשון בנהיגה בשכרות של אותו הנהג, תבקש התביעה לעיתים להטיל עונשים כבדים יותר כגון: מאסר בפועל, מאסר על תנאי או של”צ.

נהג המסרב להיבדק, מהי המשמעות?

  • סירוב להיבדק בינשוף או ע”י נטילת בדיקת דם יוצר חזקה על פי דין שהנהג שיכור, כלומר עצם הסירוב יוביל להגשת כתב אישום כנגד אותו נהג, חשוב לציין כי השוטר מחוייב להסביר לנהג את משמעות הסירוב.

מה לגביי נהגים חדשים- צעירים (עד גיל 24) ונהגים מקצועיים?

  • החל משנת 2017 החוק מתייחס אחרת לנהגים אלו, ריכוז האלכוהול המותר ירד מ-240 מיקרו-גרם אלכוהול בליטר אוויר, ל-50 מיקרו-גרם בלבד. ריכוז זה הופך צריכת אלכוהול בכמות מזערית, לעבירה על החוק. בתי המשפט רואים בחומרה רבה נהגים אלו הנתפסים בעבירת השכרות, לא זאת בלבד, נהג חדש הנתפס בשכרות עלול למצוא עצמו תחת סנקציות נוספות כגון הוצאת רישיון נהיגה מחדש, דרישה למבחנים במכון הרפואי (מר”בד) ועוד…

לאוכלוסיות אלו אסורה השתייה כלל !!!

עו”ד המתמחה בתחום התעבורה מלווה את הנהג מרגע עצירתו ע”י המשטרה ועד לסיומו של התיק בבית המשפט לתעבורה. עורך הדין יבחן לעומק את חומר הראיות בכל תיק ותיק ויחתור להשגת התוצאה הטובה ביותר בשביל אותו הנאשם.

חשוב לזכור כי אם שותים-לא נוהגים, נהג השותה ובוחר לעלות על ההגה, מסכן את כלל המשתמשים בדרך ואת עצמו כמובן.

===

עו”ד ניר לרך עוסק בתחום התעבורה, מקום שיש סתירה בין הכתוב במאמר זה להוראת החוק, הוראת החוק גוברת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print