פיטורים שלא כדין

לאורך שנות הקריירה הרבות, כולנו עלולים להיתקל לפחות פעם אחת בעוולה כלשהי או במהלך עניינים שאיננו תקין במקום העבודה.

לעיתים מדובר ביחסי עובד-מעביד בעייתיים אשר מעוררים שאלות משפטיות, ניגוד אינטרסים בין העובד או העובדת למקום העבודה המוביל לקשיים בהמשך ההעסקה ולעיתים מדובר בעבירה מובהקת של ממש.

תחום דיני העבודה הוא תחום רחב, הכולל בתוכו מגוון גדול של חילוקי דעות העלולים לעלות בין העובד או העובדת לבין מקום העבודה כך למשל פיטורים שלא כדין, אי-עריכת שימוע, הרעת תנאי העבודה, פגיעה בזכויות העבודה של נשים בהריון, אי-תשלום זכויות סוציאליות כגון פנסיה וכיוצא באלו.

כל אחד מהתרחישים הללו מוגדר בישראל כעבירה על החוק. כעובדים, כולנו מוגנים מפני עוולות אלה ויכולים לעמוד על זכויותינו בבית המשפט. עם זאת, הליך משפטי ללא ייצוג מקצועי באמצעות עורכי דין המתמחים בתחום עלול להתגלות כהליך מורכב למדי, במסגרתו התובע או התובעת יתקשו למצות את זכויותיהם על פי דין, במיוחד במקרה של פיטורים שלא כדין.

מה קובעים דיני עבודה בכל הנוגע לפיטורים? מהו הליך תקין לפיטורי עובדים בישראל? 

דיני עבודה חלים על עובדים ומעסיקים כאחד. למעשה, כל התחום המשפטי הקשור לענייני עבודה נידון כיום תחת מטרייה חוקית אחת בבתי הדין לעבודה. כפועל יוצא מכך, גם מעסיקים וגם עובדים מוצאים את עצמם לעיתים קרובות זקוקים לסיוע משפטי ולכל הפחות לייעוץ והדרכה משפטית אישית.  

המשמעות של פיטורים שלא כדין מהפן של העובד 

עובד אשר חושש כי פוטר שלא כדין רשאי להיוועץ בעו”ד ולקבל ייעוץ משפטי אישי על פי נסיבותיו האישיות. במסגרת הייעוץ המשפטי האישי, בודקים מה קדם לפיטורים, נסיבותיו ואיזה תהליך בוצע. אם התהליך לא עולה בקנה אחד עם לשון החוק (והפסיקה), יש מקום לדרוש פיצויים. 

 פיטורים מהצד של המעסיק 

 בצד השני של המתרס יש את המעסיק. מומלץ לכל מעסיק, בטרם בא לפטר עובד להיוועץ עם עו”ד מקצועי בתחום דיני העבודה קל וחומר, אם הוא נתבע בתואנה של פיטורים שלא כדין  

בין היתר, התייעצות משפטית תעזור לקבל את ההחלטה הנבונה ביותר עבורו, החלטה שעשויה לחסוך לו כסף רב בעתיד.  

מה כולל הליך פיטורים חוקי? 

גם המעסיק וגם העובד צריכים להיות מודעים וכפופים למה שהוא בעיני החוק הליך פיטורים חוקי וראשיתו, אך לא רק, בקיום שיחת שימוע בנפש חפצה. 

דוגמאות שכיחות לפיטורים בניגוד לדין  

לרוב, הדוגמאות השכיחות לפיטורים שאינם כדין הינן פיטורים על רקע גיל, נטייה מינית, הריון ועוד ואין מדובר ברשימה סגורה. כדי לדעת אם פוטרת שלא כדין והאם הנך זכאי לפיצוי  הדרך הכי טובה היא להתייעץ עם עורך דין. 

עובד או מעסיק – יש לך כתובת מסודרת 

משרדנו מדריך, מייעץ ואף מלווה עובדים שפוטרו שלא כדין ועובדים המוזמנים לשיחות שימוע כמו כן, אנחנו מייצגים מעסיקים בשיחות שימוע על מנת לוודא שההליך מתבצע כדין וזאת כדי לייתר תביעות עתידיות פוטנציאליות כנגד המעסיק, תביעות שיעלו לו כסף רב.

===

עו”ד שי גבע מנהל משרד עורכי דין המתמחה בדיני המשפחה, גירושין, דיני עבודה וליטיגציה אזרחית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print