גרושין בהסכמה? האם זה אפשרי?

“אז אחרי כל הנסיונות שלא צלחו וכל הנסיונות, החלטנו להתגרש אבל באמת שאנחנו לא רוצים להכנס לכל העניין של בתי המשפט, אנחנו רוצים לשמור על פרדה בשלום ולו למען הילדים

ומה עלינו צריכים לעשות? אנחנו מבולבלים, לא יודעים למי לפנות? לבית הדין הרבני? לבית המשפט? לעורך דין? מה עלינו לעשות? אנחנו רוצים לעשות את ההליך באופן הפשוט ביותר מבלי שנסתכסך ומבלי שהילדים ייפגעו, למי לפנות? “

פנו אלי לפני כחודש זוג צעיר שכמו זוגות רבים, החלו את חייהם בחתונה מפוארת, רווית מוזמנים ומנות עשירות, מוסיקה, שמחה והורים מעושרים, חלומות שלא נגמרים, אך משהו השתבש בדרך…

מציאות מרירה ולא נעימה, כבר כמעט לא מתקשרים, כל עיצה ופתרון שניסו לא צלחו, מציאות קשה שמשפיעה על מצב רוחם ומקרינה על הבית כולו ועל הילדים.

“אז רגע לפני שאתם מחליטים ועושים את הצעד שישנה לכם את החיים, כדאי להתייעץ” –    אמרתי לפני שאתם מתחילים כדאי שתדעו עוד כמה דברים חשובים ואולי בסופו של ההליך בכלל תבינו שאתם רוצים אחרת ואפילו תצליחו להגיע להסכם של שלום בית ובזכות ההליך שתעברו תוכלו להציל את המשפחה שלכם.

אכן, במקרה שלפננו,  העניין הסתיים בהסכם לשלום בית והשניים התפייסו והחליטו

שהם רוצים להמשיך לחיות יחד כמשפחה.

וזאת בזכות הקשבה והבנה מעמיקה של הדברים,  ורצון טוב של הזוג להצליח ,אני מאמינה שכאשר עורך דין נותן ללקוח שלו ליווי וסיוע משפטי מתוך הקשבה והבנה, חיבור טוב בין עורך דין ללקוח יביא לתוצאה הטובה ביותר.

אם  אתם מזדהים עם הכתוב, ומרגישים שגם אתם נקלעתם למבוי סתום שכזה ולא יודעים לאן לפנות, אם  הגעתם להסכמה כזו או אם אתם נקלעתם למשבר ולא יודעים איך להמשיך מכאן, תוכלו להמשיך לקרוא ולהבין טוב יותר את ההבדלים בין הדרכים.

 ישנן שתי דרכים עיקריות : לפנות לבית משפט או בית הדין הרבני או להליך גישור שבסופו ייחתם הסכם גירושין בהסכמה.

אם כן מהו הסכם גרושין בהסכמה?

כאשר בני זוג בוחרים לחתום על הסכם גרושין בהסכמה הם מנהלים משא ומתן בעניינים השונים המחייבים ומקבלים החלטות בעצמם, בליווי עורך דין מומחה  או מגשר לעניין שילווה אותם לאורך התהליך, תוך שהם מגיעים להסכמות הדדיות אשר יעוגנו בהסכם שלבסוף יקבל תוקף של פסק דין שלאחריו יפנו איתו לבית הדין הרבני לסידור הגט.

בדרך זו לא תגיעו לדיון אצל שופט מיד בהתחלה ואתם תוכלו לנהל את כל ההליך עד לחתימה על ההסכם בליווי עורך דין או מגשר שתיבחרו, באווירה רגועה ונינוחה הרבה יותר מזו שבבית משפט,  דבר שישפיע מאד על שני בני הזוג ויותר מכך על הילדים המשותפים.

גרושין בהסכמה מושתתים על כך שהסכמה הבסיסית ביותר של רצון משותף של בני הזוג לשמור על מערכת יחסים טובה ומכבדת, הערכה ותקשורת טובה קיימת.

הסכם גרושין בהסכמה היא הדרך היעילה ביותר והחסכונית לנהל את הליך הגרושין, הבוחרים בדרך זו חוסכים לעצמם מאבק משפטי ארוך ומתיש המתבטא הן בהבט האישי והרגשי והן בהבט הכלכלי ומעבר לכך, לא פעם מצליח הגישור להביא את בני הזוג לשלום בית.

אמנם הליך הגרושין עשוי להיות מורכב קשה ומעייף אך לא חייבים לפרק קשר בדרך השלילית,

 אכן, בפני בני זוג העומדים להתגרש עומדות שתי אפשרויות. האחת לנהל את הליך הגירושין בערכאות השיפוטיות, באמצעות הגשת תביעות בנושאים שונים והשנייה היא לערוך ולחתום על הסכם גרושין ולפתור את הכאב והקושי שבגרושין.

אשר יסייע לערוך לבני הזוג הסכם גרושין הגון ומוסכם על שני הצדדים, לאחר שהתגבשו עמדות ורצונות שני הצדדים, תוך שהם כוללים את כל הסעיפים ונושאי הליבה של הסכמי הגרושין המחייבים כל הסכם.

אפשר גם בדרך אחרת, בדרך שלום ונועם ולוותר על כל המריבות, הסכסוכים המתמשכים והדיונים המתישים.

לכן, אל תעשו צעדים אלו לבד , חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה שבקיא בעריכת הסכמי גרושין, לפני כל החלטה !

===

עורכת דין סיגל תמיר מתמחה בדיני משפחה וגירושין

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print