צו הגנה למניעת אלימות במשפחה

 צו הרחקה הוא צו אשר מורה לאדם מסוים להפסיק להטריד, לבלוש או ליצור קשר בכל דרך אפשרי, גם באמצעות הטלפון, ואף לשמור על מרחק פיזי.

בישראל, ישנן 2 סוגים של צווי הרחקה, האחד הוא צו למניעת הטרדה מאיימת שניתן בעיקר בין שני אנשים שאינם קרובי משפחה, השני, צו הרחקה כנגד אדם שהוא קרוב משפחה, כלומר במסגרת התא המשפחתי.

צו הרחקה, מכל סוג, הוא צו שיפוטי והפרתו עולה כדי עבירה פלילית.

במאמר זה, נעסוק בצו הרחקה בתוך התא המשפחתי.

מה הפתרון המשפטי לאלימות במשפחה? נגד מי ניתן להוציא צו הגנה? מה ההבדל בין צו הגנה וצו הרחקה? 

צו הגנה נועד להרחיק אדם אלים שנוקט באלימות כלפי מי מבני ביתו. צו הגנה ניתן להוציא כנגד בן זוג, הורה ואף ילד.  

 מה הבדל בין צו הגנה וצו הרחקה ?

המושגים צו הגנה או צו הרחקה עלולים לבלבל, אך זה אותו דבר ויש כאלו שמכנים את זה כך או כך.  

בפועל, אנשים אשר מרגישים מאוימים מצד מי מבני משפחתם רשאים לקבל סעד מבית המשפט לענייני משפחה המרחיק את האדם האלים לתקופה מוגבלת ומוגדרת. בין אם מתייחסים לזה בתור צו הגנה או בתור צו הרחקה, המשמעות הפרקטית היא זהה. 

 המשמעות של צו הגנה למניעת אלימות במשפחה 

צו הגנה אוסר על אדם לעשות פעולות שמסכנות את בני המשפחה שלו. כך למשל, הוא אוסר עליו להיכנס לדירה בה מתגורר בן משפחתו או להתקרב אליה (גם אם הדירה שלו באופן חלקי או מלא). שנית, הוא אוסר עליו להטריד את בן משפחתו בכל דרך ובכל מקום ועוד שלל מגבלות הקבועות בחוק ולחילופין, מגבלות אחרות בנסיבות העניין.  

בית המשפט יכול להורות על מתן ערובה להתנהגות טובה, כדי להבטיח את שלומו של בן המשפחה הנפגע, או לספק הוראות בדבר סידורים שונים הנדרשים עקב צו זה לרבות איסור על נשיאת נשק 

 מה הדין במקרה של הפרת צו הגנה למניעת אלימות במשפחה?

כפי שהובהר לעיל, צו אשר ניתן ע”י בית המשפט הינו צו שיפוטי והפרתו עולה כדי עבירה פלילית. החוק קובע כי הפרה של צו שיפוטי דינה עד שנתיים מאסר ואם מדובר בהפרה של צו שתכליתו להגן על גופו או חייו של אדם הרי שמדובר בעבירה חמורה יותר שדינה עד 4 שנות מאסר.

צו הגנה למניעת אלימות במשפחה – לא בכל מחיר. 

אם בית המשפט יתרשם כי הבקשה לצו הגנה הוגשה מסיבות “נקמניות”, הוא יהיה רשאי לחייב את המבקש בהוצאות משפט עבור המדינה או בעבור הצד השני.

ההגנה המשפטית שלך מתחילה עכשיו

אין לך או ליקרים לך סיבה לסבול – לאלימות במשפחה יש פתרון משפטי. למשרדנו, המומחיות להתמודד באופן משפטי עם מקרים של אלימות במשפחה.

===

עו”ד שי גבע מנהל משרד עורכי דין המתמחה בדיני המשפחה, גירושין, דיני עבודה וליטיגציה אזרחית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print