הטעויות שאסור לכם לעשות כשאתם בחדר החקירה במשטרה?

התקשרו אליך ממספר חסום, ענית והתבקשת להתייצב בתחנת המשטרה אך אינך יודע למה?

זומנת לחקירה פלילית במשטרה ?

הגעת להתלונן נגד אדם ופתאום מצאת עצמך חשוד בעבירה?

אם ענית בחיוב על אחת מהשאלות הללו, אמליץ לך בחום לקרוא את המאמר הבא כדי להימנע מטעויות קריטיות, בלתי הפיכות שעלולות לעלות לך ביוקר.

אז מה אסור לעשות כשאתם נמצאים בחדר החקירה בתחנת המשטרה?

  1. אסור לוותר על זכות ההיוועצות בעורך דין פלילי – ייעוץ מעורך דין פלילי לפני מסירת גרסה ראשונית בחקירה פלילית היא זכות יסוד ואסור להפר אותה. כלומר, על החוקר החובה להציע לכל נחקר את האפשרות להיוועץ בעורך דין פלילי לפני שימסור את מה שיש לו לומר בחקירה. כעת תנו לי לגלות לכם נתון מדהים: אחוז בודד בלבד מנצל את הזכות הזו, את ההזדמנות לקבל ייעוץ רציני ויסודי מעורך דין פלילי מנוסה. למה? כיוון שאדם נורמטיבי מניח הנחה, שגויה כמובן, כי אם הוא מבקש להתייעץ עם עורך דין פלילי זה בוודאי מעיד על אשמתו. טעות רווחת זו עלולה לעלות לכם ביוקר רב כי “את הנעשה אין להשיב”.

ויתור שלכם על זכות ההיוועצות  דומה בעיני לויתור שלכם על סירת הצלה שמגיעה להצילכם כשאתם בלב ים סוער ועומדים לטבוע. נשמע לכם הגיוני? לכן, כדאי שתפנימו: מימוש זכותכם להתייעץ עם עורך דין פלילי, לפני החקירה, היא לטובתכם ובוודאי שלא תיזקף לחובתכם. היא נועדה לסייע לכם ובמרבית המקרים היא גם מצילת חיים.

  1. אסור לנדב מידע מעבר לדרוש כדאי לזכור: כל דבר, אבל כל דבר, מידע, אמרה, התרשמות חוקר משפת גוף עשויה לשמש כראיה בתיק. לכן, הקפידו  הקפדה יתירה בהתנהלותכם בתוך חדר החקירות. בעשרות שנותיי הן כפרקליטה בפרקליטות והן כסנגורית כבר קראתי וראיתי הכל מהכל. נחקרים שהודו מלחץ ופחד, נחקרים שהתנהגו כאשמים למרות שלא נחשדו בדבר, נחקרים שפטפטו את עצמם לדעת ונידבו מידע שאלמלא היה נמסר, לא היה מוגש נגדם כתב אישום, נחקרים ששמרו על זכות השתיקה שלא לצורך וזה מה שחיזק את הראיות נגדם, ועוד ועוד. לכן, כלל האצבע שתפנימו- ככל שתפרטו פחות כך יהיה קשה יותר לחוקרים לשרטט תמונה ראייתית מושלמת נגדכם, כך יהיו “חורים” בראיות ואם קיים ספק סביר יפעל הוא לטובתכם. 

  2. אסור ל”הסתחבק” עם החוקרים – מטרתו של החוקר שתאהבו אותו, או שתפחדו ממנו (השוטר הטוב או השוטר הרע). לכל חוקר השיטות שלו כיצד לחלץ מכם הודאה מרשיעה. אתם באמת רוצים לעזור לו לפעול נגדכם? החוקר, אינו חבר שלכם, גם אם הוא נותן לכם את ההרגשה שהוא כמו “אח”. 

בחדר החקירות וגם מחוץ לחדר החקירות, הסטאטוס שלכם לא ישתנה – אתם חשודים וכל דבר שתאמרו עשוי לשמש כראיה נגדכם. גם בהפסקת סיגריה, גם בנסיעה המשותפת בזמן שחזור וגם כשחוקר מבטיח לכם שאם תשתפו פעולה הוא ידאג שלא יעצרו אתכם. אל תאבדו את הראש, שמרו על קור רוח ואל תסטו ממה שיעץ לכם עורך הדין שלכם לומר.

  1. אסור לסרב לבדיקת פוליגרף – ממצאי בדיקת פוליגרף אמנם, אינם קבילים כראיה במשפט הפלילי ולכן גם אם תצאו דוברי שקר, הפרקליטות לא תוכל להציג זאת כראיה לשופט. אבל, הסירוב לבדיקה כזו, הוא בעל משקל ראייתי הפועל נגדכם. לכן, עצתי אליכם, אם מציעים לכם להיבדק בבדיקת פוליגרף אל תסרבו. אח”כ עורך הדין הפלילי שלכם כבר “ישבור את הראש” איך לחלץ אתכם מהצרה שנכנסתם אליה.

  2. אסור להסכים לחיפוש אם אין צו מתאים– תארו לכם, שוטר פוגש אתכם ברחוב וככה סתם משום מקום וללא סיבה יבקש מכם לפתוח את התיק שלכם, יערוך חיטוט בכיס שלכם, או יורה לכם להציג לו את כל יומן הפגישות שלכם בטלפון. האם תסכימו? ודאי תשאלו אותו: מדוע אדוני השוטר? האם יש לך סיבה? האם יש בידך צו של שופט? אותו הגיון צריך להתקיים גם כשאתם בתוך חדר החקירות. על חוקרי המשטרה מוטלות חובות ומגבלות ולא כל חיפוש מותר וכשר. הפסיקה בעניין זה יצרה הלכות לטובתכם וכדאי לכם להכירן. חשוב לזכור: ראיה שנתפסה בחיפוש לא חוקי פסולה. לכן, אם חוקר מבקש מכם הסכמה לעיין בטלפון הנייד שלכם, אל תסכימו. אם שוטר מבקש לבצע חיפוש בכיסכם, בתיקכם ואין בידו מקור חוקי לכך (כמו צו שופט חתום כדין) אל תסכימו. תוודאו שהתנגדותכם לחיפוש תירשם ותתועד.

 אז מה הייחוד שלי בליווי ויעוץ משפטי לפני חקירה במשטרה?

אם לא הבנתם עד עכשיו  – חקירה משטרתית היא מחוץ לאיזור הנוחות שלכם, היא לא השפה שלכם, היא מלחמה ואסטרטגיה שרק המיומן שבה, ינצח.

ומאחר שהזירה הפלילית עוסקת בדיני נפשות אני מאמינה שהצלחתכם בה, בדיוק כמו בזירה הרפואית, תלויה בטיב הטיפול ובאיכות המטפל. אל תתפשרו. אל תחסכו. תשאפו לקבל את הייעוץ הטוב ביותר לפני חקירה פלילית. חירותכם, כמו חייכם תלויה בו. עורך הדין הפלילי שלכם – הוא האסטרטג שלכם, המנוסה, המיומן, הבקיא  שאמור להוביל אתכם בבטחה עד לחוף המבטחים, סגירת התיק.

בשנותיי הארוכות כתובעת בפרקליטות ובשנים האחרונות כסנגורית, טיפלתי באלפי תיקים, במאות לקוחות בכל סוגי העבירות ובעיקר בעבירות מין, עבירות קטינים ונוער, תיקי סמים, צווארון לבן והמתה ואני רואה בעבודתי שליחות וייעוד לעזור לחלש.

הניסיון שלי מוכיח בכל פעם מחדש  – כי ייעוץ לפני חקירת משטרה וליווי אינטנסיבי שלי מציל נפשות ועשוי להשפיע על ההליך הפלילי ובסבירות מאד גבוהה גם עשוי להביא לסגירת התיק כלא היה.

“הטבלה” במשרד שלי, לא משקרת, מעל ל 90% מתיקי החקירה אותם אני מלווה נסגרים כלא היו. החשודים אותם אני מלווה במסירות ובנחישות יכולים לשון טוב בלילה, אני כיוצאת המערכת מכירה היטב את העבודה, את חולשות המערכת, את שיטות החקירה, ותמיד אקדים את החוקרים.

המשרד שלי הינו משרד בוטיק למשפט פלילי המעניק הגנה משפטית מדוייקת ומקצועית לחשודים לקראת חקירה פלילית במשטרה. 

לכן, אם נפגעתם או זומנתם לחקירת משטרה אני ממליצה לכם בחום להתייעץ איתי. זו תהיה ההשקעה הכי נבונה ומשתלמת שלכם, מבטיחה.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין, ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת

===

עו”ד עידית רייכרט, סנגורית פלילית, בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי, המנהלי והדין המשמעתי .

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print