ייצוג משפטי בעבירות סמים

השוטרים לא סמים עליכם? יש מה לעשות.

שימוש עצמי בסמים קלים נחשב לעיתים כמנהג בלתי מזיק של צעירים, משהו שעושים עם החבר’ה או באופן עצמי; אבל יש לזכור שלמרות שבשנים האחרונות עלה לכותרות הנושא של אי הפללה בשימוש בקנאביס ולכאורה יש קולות הולכים וגוברים התומכים באפשרות של לגליזציה, עדיין במדינת ישראל של היום שימוש בסמים נחשב לעבירה פלילית חמורה.

החוק הישראלי לא מבדיל בין סמים קלים לקשים. בעיניו כל הסמים מסוכנים, ממריחואנה עד קוקאין, לרבות סמי פיצוציות (נייס גאי וכדומה). בין היתר, אין לגדל סמים מסוכנים, לייצר או להפיק אותם; אין להחזיק בסמים מסוכנים ואין להשתמש בהם – אלא אם הותר הדבר ברישיון (כמו קנאביס רפואי, למשל). העונש המירבי הקבוע בחוק בגין החזקת סמים מסוכנים ושימוש בהם הוא עשרים שנות מאסר בפועל, ויתכנו גם עונשים אחרים כמו קנס כספי, חילוט רכוש או פסילת רישיון נהיגה.

לכן, אם נוצרת סיטואציה מול רשויות החוק בחשד או בקשר לעבירות סמים, מוטב ליצור קשר באופן מיידי עם עורך דין המתמחה בעבירות סמים. בפרט אם וכאשר הסיטואציה מתפתחת והופכת לחקירה פלילית, חשוב לערב עורך דין פלילי בתמונה בשלב מוקדם ככל האפשר על מנת לצמצם את הנזק ואת עוגמת הנפש.

חשיבות בחינת חוקיות החיפוש

רובנו רגילים להישמע להוראותיהם של שוטרים, אבל לא בכל פעם בה שוטר דורש לערוך חיפוש בכליו של אזרח – מותר לו לעשות כן. כלומר, על אף שמדובר באיש חוק במדים, ולכאורה יש למלא אחר כל הוראותיו, בפועל חייב להיות לשוטר יסוד סביר לחשוד באדם ו/או צו חיפוש חתום על ידי שופט. אחרת, בהחלט מותר לסרב לדרישתו לערוך חיפוש, וסירוב זה לא ייזקף לחובתו של המסרב.

חשוב להבהיר: אם שוטר דורש לבצע חיפוש, מומלץ להסכים לכך אבל במקביל לשאול אותו מהי העילה בגינה הוא מבצע את החיפוש הזה. אם אין לו עילה מותר לסרב,(הסירוב במקרה הזה לא ייזקף לחובת החשוד) אבל עדיף שלא להתעמת איתו, לא לחסום ולא להפריע לו. לכשיסיים את החיפוש, בין אם ימצא דבר מה ובין אם לא, זה הזמן לפנות אל עורך דין לעבירות סמים כדי שיוכל לבחון, על פי ניסיונו והבנתו המשפטית, האם החיפוש הזה היה חוקי והאם הממצאים, אם היו כאלה, בכלל קבילים בבית המשפט. כלומר, בהחלט יתכן ששוטרים יבצעו חיפוש וימצאו ראיות מפלילות (סמים, כלים להכנתם, טביעות אצבעות וכדומה), ולאחר מכן ייקבע שהחיפוש לא היה חוקי ולפיכך הראיות לא קבילות.

כך לדוגמה בתחילת ינואר 2021 זוכה אדם מאישום החזקת סמים על גופו, על אף שנמצאה בבגדיו שקית עם סמים בחיפוש שבוצע על ידי שוטר יס”מ – וזאת משום שהחיפוש בוצע באופן לא חוקי. לדברי השופט בתיק, לא הוכח חשד סביר שהצדיק את החיפוש על גופו, ולפיכך הנאשם זוכה מאישום החזקת הסמים.

שרשרת הסמים בטיפול המשטרה

נניח שהחיפוש היה חוקי ובוצע, למשל, בגלל חשד סביר של השוטר שהאדם שמולו עוסק במכירת סמים. בכל חשד לקיומה של עברה פלילית, המשטרה נוהגת לאסוף ראיות מסוגים שונים (טביעות אצבע, חומרים ביולוגיים, ראיות פיזיות וכדומה). בפרט כאשר מדובר בעבירת סמים, יתכן שראיות יעברו מהשוטר שאסף אותם לידי שוטר אחר שמעביר אותם למעבדה משטרתית, ואז לעבור לידיהם של שוטרים אחרים וכן הלאה. הדרך הזו שעושים הסמים מזירת הפשע אל מיקומם הסופי מכונה “שרשרת הסמים”, והיא עשויה להיות ארוכה מאוד הן מבחינת מרחק בקילומטרים והן מבחינת זמן בשעות וימים.

ככל שהשרשרת ארוכה יותר, כך גובר הסיכוי שיש בה חוליות חלשות. בפרט, לעיתים מתרחשות תקלות או אי בהירויות בשרשראות הסמים הללו – וכאשר עו”ד פלילי שמתמחה בעבירות סמים מאתר כשל כלשהו בטיפול המשטרתי בראיות, יתכן שיוכל לעשות בכך שימוש יעיל עבור מרשו, לעיתים עד כדי זיכוי מוחלט מעבירות סמים.

החזקה לשימוש עצמי מול החזקה שלא לשימוש עצמי

כל החזקה של סם מסוכן היא אסורה על פי החוק, אולם קיימים הבדליים בין העונש המוטל על מי שהחזיק סמים לשימוש עצמי (עד 3 שנות מאסר) לבין מי שהחזיק סמים שלא לשימוש עצמי (עד 20 שנות מאסר).במקרים של החזקת סמים לשימוש עצמי לעיתים יעדיפו הרשויות להמיר עונשי מאסר בעונשים קלים יותר כמו עבודות שירות או קנסות.

האבחנה מתבצעת על פי כמות הסם שנתפס: כמות קטנה עשויה להיחשב כהחזקה לשימוש עצמי, בעוד כמות גדולה עשויה להעיד שמדובר בהחזקה שלא לשימוש עצמי, ואף להוביל לסעיפי אישום חמורים כמו ייבוא, הפצה וסחר בסמים. יחד עם זאת, גם אילו נתפסו כמויות גדולות של סמים, עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות סמים עשוי לשכנע את רשויות החוק כי מדובר בכל זאת בהחזקה לשימוש עצמי – וכך להימנע מעונשים חמורים. כלומר, יש חשיבות אדירה לייעוץ איכותי של עורך דין פלילי כבר מן השלבים המוקדמים של החקירה – על מנת לצמצם מבעוד מועד את הנזק. קיימים אלמנטים נוספים לבחינת השאלה אם ההחזקה נועדה לשימוש עצמי או שלא לשימוש עצמי ובהם, חלוקת הסם למנות והימצאותו של משקל לשקילת הסם.

חשיבות ההיוועצות עם עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות סמים

כפי שנאמר לעיל, כיום נדמה כאילו “כולם עושים את זה”, ו”סמים קלים לשימוש עצמי זה בסדר” – ודווקא מראית העין הזו עלולה להפיל בפח אנשים נורמטיביים לגמרי. התפיסה הרווחת כאילו עבירת סמים קלים היא עבירה קלה היא פשוט לא נכונה, ואדם עלול למצוא את עצמו מסתבך באופן קשה ולו רק משום שלא ידע מה לומר, מה מותר ומה אסור לרשויות החוק לעשות וכן הלאה.

עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות סמים יכול לסייע לחשוד בשלל אמצעים. באפשרותו לבחון את כל מהלך החיפוש בכליו של החשוד כדי לאתר רמזים לכך שהוא נעשה בצורה לא חוקית (למשל ללא עילה מספקת או ללא צו חיפוש), ואז כל הראיות שנמצאו במהלך החיפוש הזה אינן קבילות. לחלופין, יכול עורך הדין הפלילי לבחון היטב את שרשרת הסמים בטיפול המשטרה על מנת לאתר בה כשלים ו’חוליות חלשות’ שניתן לנצל לטובת הלקוח; וכן הלאה.

במקרים מסוימים יכול עורך הדין לצמצם את העונש, למשל ממאסר בפועל למאסר על תנאי או לקנס כספי; במקרים אחרים הוא יכול אף להוביל את הלקוח לזיכוי מוחלט וסגירה של התיק נגדו. בשורה התחתונה, ככל שעורך הדין ייכנס לתמונה בשלב מוקדם יותר, כך יעלו סיכוייו לסייע ללקוח שלו.

===

עורך דין בני הראל מתמחה בתחום הפלילי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print