איך להצליח בהליך הפלילי?

אם קיבלתם זימון  לחקירה במשטרה? אם נודע לכם שעומדים להגיש נגדכם כתב אישום וזומנתם לשימוע בפרקליטות? לחלופין, אם זומנתם ליחידת ההסדרים כדי לחתום על הסדר מותנה שיסגור לכם את התיק? אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו, אציע לכם לקרוא את המאמר הזה שיעניק לכם מידע הכרחי ו”כלי עבודה” על מנת להצליח בהליך הפלילי. 

רוצים להצליח בהליך הפלילי? לפניכם שלושה עקרונות חשובים שחייבים להכיר: 

1.ידע הוא כח  – דעו מול מי אתם עומדים  – הכרת דרכי העבודה, סמכויות וחובות רשויות האכיפה החל מהשוטר הראשון שתפגשו ועד השופט שיכריע בעניינכם, תעניק לכם יתרון אדיר ותמנע מכם לבצע טעויות הרות גורל שעלולות לפגוע בשמכם ובחירותכם באופן בלתי הפיךחוקר למשל, לא חייב לתת לעורך הדין שלכם לשבת איתכם בחקירה אך הוא חייב לתת לכם להיוועץ בו לפני תחילתה. הפרקליט, אינו חייב להסביר לכם ולנתח עבורכם מדוע הוא חושב שיש נגדכם מספיק ראיות אבל הוא חייב לתת לכם לצלם את תיק החקירה שתגלו בעצמם למה הוא מתכוון להגיש נגדכם כתב אישום. שופט, חייב לקיים משפט הוגן אבל אין זה אומר שזכויותיכם כנאשמים אינן מוגבלות. בקיצור, היו מוכנים למעמד מול כל אחת מרשויות האכיפה ברצינות, ביסודיות ובכבוד. התאימו את התנהלותכם לסיטואציה. אסרטיביות וכוחנות לא תמיד יהוו יתרון במקום בו רגישות ועדינות הכרחיים ולהיפך. 

  1. הכירו את כל הראיות שנאספו (טיפ: ובעיקר את אלה שלא)– אחד ממרכיבי ההצלחה בניהול הליך פלילי (חקירה במשטרה, שימוע בפני התביעה, הסדר מותנה מול יחידת ההסדרים ומשפט בבית המשפט) הוא הכרת התיק על בוריו. כל מילה, כל הודעה וכל מסמך שבו. הראיות שבתיק רק הן שקובעות את “גבולות המשחק” את הזירה המשפטית בה תנהלו את קרב חייכם. לעיתים מדובר בקרב אבוד בו שלל הראיות בתיק מתעדות את האשמה וקשה להפריכן ואז עיקר הטיעון עובר ממגרש הוכחת האשמה למגרש אחר של מידת העונש. לעיתים, למרות כל הראיות המצביעות על אשמתכן, תגלו שהמשטרה או הפרקליטות נהגו כלפיכם באופן שערורייתי ודווקא טיעון משפטי עשוי לזכות אתכם (למשל אם תצביעו על מחדלי חקירה חמורים, או אם ננקטה נגדכם אכיפה בררנית מפלה) ולעיתים תגלו כי דווקא בידכם ראיות זהב שלא נאספו על ידי המשטרה (למשל התכתבות מסויימת, הקלטה, צילום, אליבי וכו) והן תעודת הזיכוי שלכם. דעו להשתמש בממצאים הראייתיים והמשפטיים בתבונה ובחכמה ועדיף בשלב הזה להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה כי המשפט הפלילי עוסק בדיני נפשות ואין הזדמנות למקצה שיפורים. 
  1. החלטתם לשכור עו”ד פלילי, איך תדעו את מי? עורך הדין הפלילי שתבחרו הוא שאמור להוביל אתכם לחוף מבטחים, לעשות עבורכם את הבלתי אפשרי לאפשרי. הוא שאמור לסלול עבורכם את נתיב ההצלחה בתיק שלכם. אני מאמינה שאין דבר כזה תיק שאין מה לעשות בו” בכל תיק יש “חורים” בעיות משפטיות ודרך להשיג הישג. לפעמים ההישג הוא השחרור ממעצר, לעיתים זה הסדר טיעון מקל או עונש קל וההישג המרשים מכולם הוא סגירת התיק, העברת התיק מכתב אישום בבית משפט לנתיב של הסדר מותנה או זיכוי של ממש.  

בעיני, אין המדובר בקסמים אלא בבניית אסטרטגיה משפטית, מובנית, חכמה, רגישה וקשובה שתוביל לכך. בחירת עו”ד, בדיוק כמו רופא שאמור להציל את חייכם, חייבת להיות מדוייקת ונכונה לכם. לכן כדאי שתבדקו לפני החתימה על הסכם שכר הטרחה את הניסיון והמקצועיות של עוה”ד, האם טיפל במקרים כאלה בעבר, נסו לאתר המלצות מלקוחות, בדקו הצלחותיו במאגרים משפטיים, בדקו מה המוניטין שלו בין הקולגות, בדקו מי “קהל היעד שלו” או במילים אחרות את מי הוא נוהג לייצג בדרך כלל: עבריינים? , ארגוני פשיעה? בני טובים? ובסוף  הרגישו אם ישנה “כימיה” עמוקה ביניכם, אם הוא מבין את הכאב שלכם ויעשה כל מה שהוא יכול במסירות גבוהה ובמוטיבציה להצליח, ברגישות מתאימה ובדיסקרטיות. יש אלפי עורכי דין פליליים, אתם צריכים את האחד הטוב ביותר עבורכם. 

===

עו”ד עידית רייכרט, סנגורית פלילית, בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי, המנהלי והדין המשמעתי .

מי אני ולמה לבחור דווקא בי ? 

אני עורכת דין פלילית כבר שני עשורים ויותר.

אחרי 14 שנים אינטנסיביות כפרקליטה בכירה בפרקליטות וקרוב לעשור כסנגורית “יוצאת המערכת” בעלת משרד בוטיק למשפט פלילי יש לי את הידע, המומחיות  והניסיון הדרושים לנצח. 

“ארגז הכלים” המשפטי שלי והכרת חולשות המערכת מהווה יתרון עצום בהליכים פליליים המתחילים כבר בשלבי החקירה הפלילית אותם אני רותמת בתבונה, ביסודיות  ובנחישות להגנה על לקוחותיי. 

המשרד שלי מעניק הגנה משפטית רחבה בכל תחומי המשפט הפלילי והמינהלי ומתמחה בייצוג חשודים ונאשמים החל ממתן יעוץ מקצועי והכנה נכונה לקראת חקירה פלילית, ייצוג בהליך השימוע וייצוג בבתי המשפט השונים בכל הערכאות ובליווי של נפגעי עבירה. 

מזה עשור אני מייצגת תאגידים, אישי ציבור, מנכ”לים, אנשי כוחות הבטחון, נפגעי עבירה ובעיקר אנשים נורמטיביים שמעדו והסתבכו בעולם הפלילי. 

אם מצאתם את המאמר כרלוונטי עבורכם התקשרו, אשמח לעמוד לרשותכם בכל עת. 

הערה: 

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד הנכון למועד כתיבתו. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי לגופו של עניין, ודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית ולפני נקיטה בכל פעולה אחרת. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print