חקירה פלילית במשטרה – כל מה שצריך לדעת

זומנת לחקירה במשטרה? על פי רוב, כאשר אדם מזומן לחקירה במשטרה, פירושו של דבר שהוא נחשד בביצוע או סיוע לביצוע עבירה פלילית, על כן יש להתייחס לזימון ברצינות הנדרשת, גם אם אתה יודע שהינך נקי מכל רבב וחף מכל פשע.

לדרך בה אדם נוהג במהלך החקירה הראשונית במשטרה יש השפעה על כל מהלך הטיפול בתיק, על ההחלטה אם להגיש כתב אישום או לא, ועל היחס שיזכה לו הנחקר מצד המשטרה ומצד בית המשפט. התייעצות עם עורך דין פלילי לפני חקירה היא חיונית בכדי שתוכל לפעול בדרך הטובה ביותר עבורך, להימנע מטעויות הרות גורל, ולהגן על האינטרסים והחופש שלך.

פנה לעורך דין גם אם אתה בטוח בחפותך

 חקירה פלילית היא אירוע מורכב, שיש לדעת כיצד להתנהל במהלכו. אדם מן השורה שאינו מצוי בעולם הפשע עלול לאבד את עשתונותיו במהלך חקירה משטרתית, להתפרץ על חוקרים, להטיח דברים חריפים או להפליל את עצמו מבלי שיהיה מודע לכך.

שמירה על זכות השתיקה, למרות היותה זכות בסיסית של כל אדם, עלולה לסמן אותך כמי שאינו משתף פעולה ולגבות מחיר יקר מדי, ומאידך, פרטים שתמסור בחקירה עלולים להפליל אותך.

טעויות שייעשו במהלך החקירה הראשונית במשטרה יהיה קשה לתקן מאוחר יותר. רושם שלילי שייווצר במהלך החקירה יכול להשפיע על הדרך בה יתייחסו אליך החוקרים ולשפוך אור שלילי על התמונה שתצטייר בעיני השופטים לגביך מאוחר יותר.

עורך דין פלילי יתאר בפניך את מהלך החקירה הצפוי, יסביר לך מהן זכויותיך וכיצד תוכל להשתמש בהן לטובתך המירבית, וינחה אותך כיצד להתנהג במהלך החקירה.

להבין את הסיטואציה

 חשוב להבין שחוקרי המשטרה אינם חבריו או אויביו של הנחקר, הם פשוט אנשים המנסים לבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר. מטרת החוקרים היא לחשוף את האמת ולאסוף מספיק ראיות בכדי לבסס הרשעה בבית המשפט.

במהלך החקירה ישתמשו החוקרים בטכניקות חקירה שונות, חלקן עשויות לבלבל או להטעות אותך, כך שמבלי משים תפליל את עצמך.

עורך דין פלילי מנוסה יתאר בפניך את אסטרטגיות החקירה בהן אתה עלול להיתקל וידריך אותך כיצד לנהוג על מנת שלא להפליל את עצמך, או לייצר רושם שלילי שיפעל לרעתך.

פעולה מהירה

 אזרח מן השורה המזומן לחקירה במשטרה עשוי לחשוב שהוא יסתדר מצוין בעצמו, כיוון שאינו אשם במאום, להימנע מלפנות לעורך דין לפני החקירה, ולחשוב שמקסימום, אם הדברים יסתבכו, יוכל לפנות לעורך דין בהמשך. סברה זו היא מוטעית, כיוון שלחקירה הראשונית יש חשיבות קריטית לגבי המשך הטיפול בתיק. התנהלות נכונה במהלך החקירה יכולה להביא לסגירת התיק ללא הגשת כתב אישום, בעוד שהתנהלות שגויה עשויה לתרום להגשת כתב אישום מחמיר כנגד הנחקר. אם זומנת לחקירה במשטרה, יש לפנות בהקדם האפשרי – לפני מועד החקירה, להיוועצות עם עורך דין פלילי מנוסה.

 מימוש זכויות

 חקירה משטרתית היא ראשיתו של תהליך בירור וחקירה כנגד חשוד בביצוע עבירה, החקירה עשויה להסתיים בהגשת כתב אישום, או בסגירת התיק. מה שקורה בחקירה הראשונית במשטרה משפיע על מהלך התיק לכל אורך התהליך, לכן חשוב לדעת כיצד להתנהג, איך להתייחס לחוקרים, מה כדאי לומר ומתי עדיף לשמור על זכות השתיקה.

לכל אדם עומדת הזכות להיוועץ בעורך דין לפני חקירה, מבלי שהדבר יפגע בו בכל צורה שהיא. כדי לממש את זכויותיך ולהגן על עתידך, יש לפנות לעורך דין פלילי מיד עם קבלת הזימון לחקירה במשטרה בכדי לקבל ייעוץ, הדרכה והסבר על התהליך ועל דרכי הפעולה המומלצות עבורך. קיבלת זימון לחקירה במשטרה? אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין, ממש את זכותך להגן על עתידך, על חירותך ועל שמך.

זומנת לחקירה במשטרה? פנה מיידית לעורך דין פלילי מנוסה. צוות עורכי הדין המקצועי במשרד עורכי דין אסף דוק יעשה כל שניתן בכדי לשמור על זכויותיך ולהגן על חירותך, על שמך הטוב ועל עתידך. צוות המשרד כולל עורכי דין יוצאי הפרקליטויות ורשויות האכיפה, ואמון על חשיבה משפטית מקורית במטרה למצות את זכויות הלקוח ולהגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו. לקביעת פגישת ייעוץ ראשונה ללא התחייבות התקשר 052-6885006.

===

עו”ד פלילי אסף דוק הוא בעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחום המשפט הפלילי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print