שינוי עילת סגירת תיק פלילי

התיק הפלילי נסגר, אבל הסיפור עוד לא נגמר

נסיבות החיים עלולות להוביל אנשים נורמטיביים רבים למצבים בהם הם נחקרים במשטרה בחשד לביצוע עברה פלילית. לא תמיד זה אומר שהם אכן ביצעו את העברה המדוברת, ויתכן שבהמשך יוגש כתב אישום או שהתיק ייסגר. בכל מקרה, כדאי לדעת שסגירת תיק פלילי דומה לצלקת הנותרת בבשר לאחר פציעה: הרישומים הפליליים נשארים כמזכרת לא נעימה, לעיתים חשופים לעיני אחרים, ויכולים לגרום נזק בעתיד.

החדשות הטובות הן שגם אם התיק נסגר, לעיתים עדיין יש מה לעשות לגבי הרישומים הפליליים. עורך דין פלילי בעל ניסיון יכול לעיתים ‘לטשטש את הצלקת’, ולסייע בצמצום הנזק עד כדי מחיקתו באופן מוחלט.

התיק נסגר, הרישום המשטרתי נשאר

המונח ‘עילת סגירה’ של תיק פלילי מתאר את הסיבה הרשמית לסגירתו על ידי המשטרה. בין העילות האפשריות ניתן למנות היעדר ראיות מספקות, אי הצדקה להעמדה לדין או להמשיך חקירה עקב ‘מכלול נסיבות העניין’, סגירת התיק בהסדר מותנה או היעדרה של אשמה פלילית.

אלא שהעובדה שהתיק נסגר לאו דווקא אומרת שהכל חלף ונעלם. בדרך כלל, התיק הפלילי נותר ברשומות המשטרתיות, לרבות עילת הסגירה שלו, באופן כזה שלרבים עשויה להיות גישה אליו. גופים ומוסדות מסוימים יכולים לראות הן את מהות העבירה שבגינה נחקר האדם בעל הרישום הפלילי והן את הסיבה לאי הגשת כתב האישום הפלילי נגדו. 

במילים אחרות, יתכן שאדם לא עשה כל רע אלא נקלע לנסיבות מסוימות שלא באשמתו – ולהישאר עם ‘כתם’ לכל חייו: על שמו, על המוניטין שלו ועל יכולתו לצאת את גבולות הארץ, לשאת נשק ו/או להתקבל לעבודה במקומות מסוימים. גם אם אותו אדם כן ביצע את העברה המיוחסת לו והתיק נסגר ללא אפשרות הוכחה, למשל, הוא עשוי להתקשות לתקן את דרכיו בגלל הרישום שנותר בתיק.

מה ההבדלים בין עילות הסגירה?

עילת הסגירה שכל אדם עם תיק פלילי שואף אליה היא “היעדר אשמה פלילית”. משמעותה שהמשטרה ניקתה את אותו אדם מחשד ולפיכך התיק נמחק במלואו ולא נותר זכר לרישום הפלילי בשום מקום. 

שאר עילות הסגירה לא מובילות למחיקת רישומי המשטרה. הן אמנם לא חשופות לעיני הציבור והגישה אליהן מוגבלת, אבל הן נותרות אי שם, מרמזות שאולי בכל זאת יש לאדם מסוים אשמה כלשהי. אם ניקח לדוגמה אדם שהתיק הפלילי נגדו נסגר בעילה של חוסר ראיות, הרי יש בכך כדי להשתמע שאולי בכל זאת ביצע את העבירה הפלילית המיוחסת לו. זהו חשד כבד שעלול לפגוע באדם הזה בעתיד, בין אם ביצע את העברה בפועל ובין אם לאו, ומוטב שה’כתם’ הזה לא ילווה אף אדם, בפרט אדם נורמטיבי.

איך משנים עילת סגירה של תיק פלילי סגור?

הגשת בקשה לשינוי עילת סגירה של תיק מתבצעת על ידי עורך דין פלילי ונשענת על מספר יסודות: לשון החוק, הנחיות של היועמ”ש ו/או פרקליט המדינה, נימוקים משפטיים ופירוט נסיבות אישיות, ככל שיש כאלה. ניתן להגיש בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי בכל זמן, גם אם חלפו חודשים ואף שנים מסגירת התיק – וחשוב מאוד להסתייע בעורך דין שמתמצא היטב בנבכי החוק וההנחיות, לאחר שבחן את חומר הראיות שנאסף ע”י המשטרה, משום שלא כל בקשה לשינוי עילת סגירה מתקבלת או מאושרת. 

מחיקת רישום פלילי = בקשת חנינה מהנשיא

רישום פלילי הוא תוצאה של קביעת בית המשפט כי אדם ביצע את העבירה הפלילית שיוחסה לו בכתב האישום ולאחריה בית המשפט מרשיע את האדם/נאשם  או קובע שביצע אתה עבירה , אך אינו מרשיע את הנאשם. 

כמו במקרה של שינוי עילת סגירת תיק פלילי, גם במקרה של הליך מחיקת רישום יש להסתייע בעורך דין פלילי ומוטב שלא לנסות להגיש אותה באופן עצמאי. יש לכלול בבקשה נימוקים משפטיים ולהפגין בקיאות רבה הן בחוק הפלילי, ובהנחיות היועמ”ש ופרקליט המדינה, והן בפרטי המקרה, אופי האדם בעל הרישום הפלילי ועוד. עורך דין פלילי מנוסה יידע להנחות אילו מסמכים יש לצרף לבקשה על מנת לתמוך בה.

רבים יודעים כי בין עיסוקיו הרבים של הנשיא, בקשת חנינה מוגשת אליו. רוב בקשות החנינה שמסוקרות בתקשורת עוסקות בקיצור תקופות מאסר המוגשות לנשיא על ידי אסירי עולם, למשל, אבל בין היתר הנשיא רשאי לאשר גם בקשת חנינה למחיקת רישום פלילי.

לשכת נשיא המדינה מקבלת בקשות חנינה רבות – לרבות בקשות חנינה לקיצור עונשי מאסר ואף לקיצור פסילות רישיונות נהיגה. כדי להגדיל את סיכויי הבקשה,  חשוב מאוד שהיא תיכתב ותנוסח באופן מקצועי ויסודי על ידי עורך דין פלילי שבקיא בהליך כזה, ותכלול מסמכים אשר תומכים באמור בה כדי להגדיל את הסיכויים שתתקבל ותאושר. 

===

עורך דין בני הראל מתמחה בתחום הפלילי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print