ביטול רישום משטרתי

רירישום משטרתי הנו תיקי משטרה שנפתח , נחקר ולאחר מכן נסגר בעילה של חוסר ראיות או היעדר עניין לציבור.

תיקים אלו, חרף העובדה שלא הבשילו לכדי כתב אישום והרשעה פלילית, פוגעים באנשים רבים. הפגיעות באות לידי ביטוי בעיקר בכל מה שקשור לעבודה.  בין אם קבלה למקום עבודה, ובין אם חוסר יכולת להיכנס למקומות צבאיים בטחונים (למשל, נהג שמוביל דברים, לא יוכל להיכנס למקום בטחוני/צבאי מסווג).

חשוב להבין כי חל איסור לחשוף רישום משטרתי בפני מעסיקים. לצערנו הרב, בשוק העבודה הישראלי, האיסור לא ממש בא לידי ביטוי, ועובד פוטנציאלי שלא יחשוף את פלט המשטרה שעל שמו, ככל, הנראה, לא יתקבל למקום העבודה, כיוון שהמעסיק יבין שחוסר הרצון לחשוף את פלט המשטרה , משמעו קיומו של רישום משטרתי.

לכן ישנה חשיבות רבה בביטול רישום משטרתי.

כעת אסביר בקצרה ובתכליתיות את המסלולים החוקיים לביטול רישום משטרתי.

יש 2 מסלולים לביטול רישום משטרתי.

מסלול 1

דרך המלך הינה הגשת בקשה לשינוי עילת סגירת תיק המשטרה.

במסגרת מסלול זה, יש לצלם את חומר החקירה מתיק המשטרה, ולאחר מכן להגיש טיעונים עובדתיים ומשפטיים, המנתחים את האירוע ,ומסבירים מדוע יש לשנות את עילת סגירת התיק לחוסר אשמה.

חשוב לציין שיש מספר עילות סגירה של תיק משטרה, היעדר ראיות, נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין ,חוסר אשמה והסדר מותנה (במאמר נפרד אסביר על נושא חשוב זה)

רק העילה של חוסר אשמה מביאה לניקוי מלא של שמכם. שתי העילות האחרות מותירות כתם שעשוי “לרדוף” אתכם במהלך חייכם.

מסלול 2

המסלול השני הוא תלוי זמן. במידה והעבירה הינה עוון (העונש הקבוע בחוק לצד העבירה הנו עד 3 שנות מאסר) ניתן להגיש בקשה לביטול הרישום בחלוף 5 שנים מיום פתיחת התיק. 

במידה ובפלט המשטרה מצוינת עבירה אחת מסוג עוון, בחלוף 7 שנים היא אמורה להתבטל אוטומטית , אלא אם יש נסיבות מיוחדות המונעות ביטול הרישום.

עבירה מסוג פשע (העונש הקבוע לצידה בחוק הנו מעל 3 שנות מאסר). 

רישום בגין עבירה פשע אינו מתבטל באופן אוטומטי , ובחלוף 7 שנים מיום פתיחת התיק, ניתן להגיש בקשה לביטול הרישום המשטרתי.

חשוב לציין, כי ככל שיש יותר תיקים ,סיכוי ההצלחה פוחתים, ועל כן ישנה חשיבות רבה כי עו”ד פלילי המתמחה בתחום של ביטול רישום משטרתי, יטפל עבורכם בבקשה מסוג זה.

מוזמנים להתייעץ עימי …

===

דנה שביט, עו”ד פלילי ונוטריון

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print