למה להשתמש בשירותיו של עורך דין בתביעות קטנות?

לא פעם אני נשאל לגבי תחום עיסוקי כעורך דין, וכשאני עונה עורך דין בתחום של תביעות קטנות, מיד מורמת גבה ועמה הערה המוכרת לי – אבל בתביעות קטנות לא צריכים עורך דין, נכון ? 

בשלב זה אני מחייך ומשיב בשאלה שאינה משאירה מקום לספק – תגיד/י כשמתקלקל לך הרכב, את/ה מתקן/נת אותו בעצמך או הולך/כת לאיש מקצוע ? ומה קורה כשיש לך בעיית אינסטלציה או חשמל בבית ? ומה קורה כשאת/ה חולה ? ואני ממשיך : כמובן שאם את/ה יודע/ת לעשות את הדברים בעצמך אינך צריך/כה איש מקצוע, אך אם לא – לא הייתי ממליץ לך לתקן את רכבך, את מערכת החשמל או האינסטלציה בבית בעצמך, בטח לא לפני שהתייעצת עם איש מקצוע, ואני ממשיך ומקשה : הידעת שגם במשפט על רצח, זכותו של אדם לייצג עצמו ללא צורך בייצוג וסיוע של עורך דין ? 

אכן, סעיף 63(א) לחוק בתי המשפט קובע כי : “ייצוג בעל דין בבית משפט לתביעות קטנות על ידי עורך דין יהיה רק ברשות בית המשפט …”. עינינו רואות, כי בניגוד למה שנהוג לחשוב, החוק אינו אוסר על קבלת ייעוץ וסיוע משפטי מעורך דין (לדוגמא קבלת ייעוץ משפטי, כתיבת כתבי טענות והכנה לדיון) ואף אינו אוסר על ייצוג משפטי של עורך דין בתביעות קטנות. כל שקובע החוק הוא, שבכדי להיות מיוצג על ידי עורך דין בבית משפט לתביעות קטנות, יש צורך לקבל את רשותו של בית המשפט (השופט הדן בתיק). 

אמנם לרוב, בתי המשפט לתביעות קטנות אינם ששים לתת רשות לעורכי דין לייצג, אלא במקרים מיוחדים ובמשורה, לדוגמא כאשר בעל הדין בצד השני הוא עורך דין בעצמו או כאשר בעל הדין בצד השני הינה חברה גדולה המיוצגת בדרך קבע על ידי מייצג מקצועי או עורך דין (בדומה לחברות תעופה, חברות ביטוח או חברות תקשורת גדולות), או כאשר ישנן נסיבות מיוחדות הדורשות ייצוג על ידי עורך דין. כמובן שכל נסיבה, תהא אשר תהא, נבחנת על ידי בית המשפט לתביעות קטנות לפני מתן אישור לייצוג, כאשר השופט ישאף לאזן בין הצדדים המתדיינים בכדי לשמור על שווי משקל משפטי הוגן. 

רק לצורך הדוגמא, לאחרונה בתי המשפט לתביעות קטנות אישרו לכותב לייצג בבית המשפט לתביעות קטנות, כאשר בעל הדין בצד השני היתה חברת תעופה זרה אשר נציגה בארץ הוא עורך דין. מקרה נוסף, כאשר בעל הדין הינו מוגבל, אשר מפאת מוגבלותו אינו יכול לייצג את עצמו כהלכה. 

תמיכה לאפשרות שימוש בייעוץ משפטי, מתן חוות דעת משפטיות והכנת כתבי טענות (כתב תביעה וכתב הגנה) על די עורך דין בהליכי תביעות קטנות, אנו מוצאים בפסק דין של בית המשפט המחוזי ת”א (ירושלים) 4033/02 לשכת עורכי הדין בישראל נ’ מרגלית אלבז רביבו ואח’, (פורסם) : “הכנת תביעות קטנות, הכנת כתבי הגנה, ניסוח תצהירים, פתיחת תיקי הוצאה לפועל וטיפול בהם: פעולות אלה מסיגות את גבולותיו של מקצוע עריכת הדין באופן ברור, בהיותן עריכה של מסמך בעל אופי משפטי וביצוע פעולות בשם אחר בפני בתי משפט וגופים בעלי סמכויות שיפוטיות”.

כמובן שכל אחד יכול לבצע פעולות משפטיות אלו בעצמו, אך באם אינו בקיא בהן, כדאי ואף מומלץ להיעזר באיש מקצוע – במקרה זה עורך דין. 

ויודגש, בפסק הדין לא נקבע כי יש חובה להתייעץ או להסתייע בעורך דין בהליכי תביעות קטנות, כמו שאין כל חובה להשתמש בשירותיו המשפטיים של עורך דין בכל תחום אחר. כל שנאמר הוא שבמידת הצורך, ובאם יש צורך ביעוץ וסיוע משפטי בתביעות קטנות, כמו בכל נושא משפטי אחר, זכותך לפנות לעורך דין לקבלת שירותים משפטיים בתביעות קטנות, שירותים הכוללים ייעוץ משפטי, קבלת חוות דעת משפטית ואף הכנת כתב תביעה או כתב הגנה. 

עינינו רואות כי אין כל איסור על קבלת ייעוץ וסיוע משפטי מעורך דין בתביעות קטנות, שהינו תחום משפטי ייחודי, ההפך הוא הנכון. אני אף גאה לומר כי פונים אליי עורכי דין לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי בתחום שאינם עוסקים או בקיאים בו (בדיוק כפי שהכותב פונה לעורכי דין בתחומים משפטיים שאינו בקיא בהם). 

אז אם עורכי דין שאינם מבינים בתחום משפטי מסוים פונים לעורכי דין אחרים, לצורך קבלת ייעוץ וסיוע משפטי בעניינם, בין היתר, בתחום הליך של תביעות קטנות, אז מדוע אזרח מן השורה שאינו בקיא בעולם המשפט לא יעשה זאת ?

לבסוף, חשוב לציין כי בתי המשפט לתביעות קטנות הינם בתי משפט לכל דבר ועניין, הפועלים גם הם על פי מערכת כללים, חוקים וסדרי דין למרות הגמישות בהם (ראה בעניין זה סעיף 62 חוק בתי המשפט) כאשר בפסק הדין רת”ק 37261-12-15 מאיר נ’ גאלא טורס בע”מ ואח’, נקבע כי “אף שבית המשפט לתביעות קטנות רשאי שלא לפעול על פי סדרי הדין הנוהגים בבימ”ש השלום, הוא אינו רשאי לסטות מדיני הראיות” ועל כן ראוי להתייחס להליכים בתביעות קטנות בצורה עניינית ורצינית, בדומה לכל הליך משפטי אחר.

מהם היתרונות המרכזיים בקבלת שירותים משפטיים מעורך דין בתביעות קטנות ?

א. הגדלת סיכוייך לזכות בתביעה
ב. ההרגשה שאתה לא לבד ויש איש מקצוע שמלווה אותך בהליך המשפטי
ג. קבלת שירותים משפטיים מקצועיים בשכר טרחה הולם להליך המשפטי

באילו תחומים / נושאים ניתן להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות ?

סעיף 60 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לתביעות קטנות ידון בתביעה אזרחית שהגיש יחיד (ולא חברה בע”מ) :
(1) לתשלום סכום שאינו עולה על 33,800 ₪
(2) למתן צו להחלפת מצרך או לתיקונו או לביטול עסקה, כששווי המצרך או התיקון או סכום העסקה, אינו עולה על סכום של 33,800 ₪

מכאן אנו למדים כי בניגוד למקובל, סמכותם של בתי משפט לתביעות קטנות אינן רק בתחום דיני הצרכנות, אלא, בנוסף לדיני צרכנות והוצאת צווים לצורך החלפת מוצר, לתיקון מוצר או לביטול עסקה, סמכות בתי המשפט לתביעות קטנות חולשת על תחומים רבים ומגוונים בתחום האזרחי – מסחרי, כל עוד מדובר בתביעה פשוטה יחסית, עד לסכום של 33,800 ₪, המסתיימת בתום דיון אחד. 

לפיכך, בתי המשפט לתביעות קטנות עוסקים, בנוסף לדיני צרכנות על כל סוגיהם והפרת חוק הגנת הצרכן – גם בעוולות, הטעיות, והונאות צרכניות, אך גם בחוזים והסכמים (לרבות הפרה וביטול) וחוזי שכירות לרבות יחסי משכיר – שוכר וגם בנזיקין (על סוגיהם), רשלנות אנשי מקצוע, לשון הרע (הוצאת דיבה), פגיעה בפרטיות והטרדות טלפוניות, הפרת חוק הספאם (דואר זבל), עוגמת נפש ועוד ועוד (הרשימה המופיעה כאן היא חלקית בלבד).

במה עורך דין יכול לסייע לך בהליכי תביעות קטנות ?

עורך דין העוסק בתביעות קטנות יכול לסייע לך במגוון דרכים / אפשרויות : 

א. מתן ייעוץ משפטי הכולל :
(1) הערכת הסיכויים בתביעה / הגנה שלך
(2) בחינת עילת התביעה (בחינת המקרה שלך מבחינה משפטית)
(3) בחינת הראיות שבידך להוכחת הטענות
(4) מתן מידע משפטי, סדרי דין, הליכים ופסקי דין בתביעות קטנות (או במילים אחרות – מידע
מלא וכולל על עולם המשפט בכלל ותביעות קטנות בפרט)
(5) בחינה האם בכלל שווה ומשתלם לך לנהל תביעה בעניינך
(6) פשרה
(7) ערעור על פסק דין בתביעה קטנה
(8) מתן ייעוץ משפטי בנושאים משפטיים “קטנים” נוספים

ב. מתן סיוע משפטי הכולל :
(1) כתיבת מכתבי התראה לפני תביעה וניהול מו”מ לצורך סיום הסכסוך ללא צורך בהליך משפטי
(2) כתיבה ועריכה של כתבי טענות (כתב תביעה / כתב הגנה)
(3) ייעוץ וסיוע בהשגת ראיות שאינן בידך
(4) סיוע בניהול התיק המשפטי (לרבות הגשת בקשות ותגובות לבית המשפט)
(5) ליווי וייעוץ משפטי עד לקבלת פסק דין
(6) הכנתך לדיון בבית המשפט לתביעות קטנות
(7) ייצוג משפטי בבית המשפט לתביעות קטנות (באישור בית המשפט)
(8) שינוי / שדרוג התביעה הקטנה לתביעה בהליך סדר דין מהיר, לצורך אפשרות ייצוג על ידי
עורך דין (למי שאינו מעוניין לייצג את עצמו)
(9) ניהול הליך גישור בעניינך
(10) מתן סיוע משפטי בנושאים משפטיים “קטנים” נוספים

ג. תביעה קטנה – עשה זאת בעצמך :
כל מה שאת / אתה צריכים לדעת על הגשה וניהול הליך תביעה קטנה בעצמך – מהתחלה ועד הסוף (איך כותבים כתבי תביעה, איך מנהלים משפט בבית משפט לתביעות קטנות ועוד ועוד).

לסיכום :

תביעות קטנות הינו תחום משפטי ייחודי, אשר ניתן להשתמש בו לצורך הגשת תביעות בתחומים שונים ומגוונים (לא רק בנושאי צרכנות), כל עוד מדובר בתביעה פשוטה יחסית ובסכום שאינו עולה על 33,800 ₪.
בעניין תביעות קטנות מומלץ ואף כדאי ורצוי להתייעץ ולהיעזר בשירותיו של עורך דין בתביעות קטנות, על מנת להגדיל את סיכוייך לזכות בבית המשפט וכדי לקבל ליווי מקצועי – משפטי על ידי איש מקצוע – עורך דין לכל אורך ההליך המשפטי שלך.

===

עו”ד חיים איציקובסקי, עורך דין בתחום תביעות קטנות ודיני צרכנות

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print