קבלן רשום: מדריך מקצועי להוצאת רישיון

קבלנים רבים מחליטים להוציא רישיון קבלן רשום כדי לשדרג את העסק שלהם ולעבוד על פי החוק.

אלא חשוב לדעת שהרבה מאוד פעמים הוצאת רישיון יכולה להפוך לתהליך ארוך ומסובך אם לא יודעים לעשות זאת נכון ואם לא מכירים כראוי את הדרישות של רשם הקבלנים.

לצורך כך הכנו עבורכם הקבלנים מדריך מעשי ופרקטי שיעזור לכל קבלן להוציא רישיון מרשם הקבלנים בקלות ובמהירות.

היתרונות לרישיון מרשם הקבלנים

הוצאת רישיון מרשם הקבלנים מעניקה לקבלנים ולשיפוצניקים יתרונות גדולים על פני המתחרים שלהם שטרם הוציאו רישיון כדין.

הוצאת הרישיון מרשם הקבלנים נותנת לקבלנים את האפשרות לגשת למכרזים ולקבל הצעות עבודה אטרקטיביות ורווחיות, להוציא היתרים לעובדים פלסטינים ללא הגבלה, לשווק ולבדל את העסק שלהם מיתר המתחרים שאין להם רישיון, לקבל הצעות עבודה בהיקפים כספיים גבוהים יותר ומעל לכל לעבוד בהתאם לדרישות החוק.

אלו רישיונות מעניק רשם הקבלנים

כדי לבצע עבודות בתחום הבניה והשיפוצים נדרש הקבלן לרישיון רלוונטי מרשם הקבלנים. ישנם הרבה מאוד סוגים של רישיונות שניתן להוציא מרשם הקבלנים. רישיונות אלו מתחלקים לשני קבוצות עיקריות: רישיונות בענפים ראשיים ורישיונות בענפי משנה.

רישיונות בענפים ראשיים כוללים את ענף הבנייה , ענף כבישים, תשתיות ופיתוח , ענף גשרים , נמלים ועבודות ימיות ,  מערכות אלקטרומכניות בתחנות שאיבה , וממגורות מגדלי מים וארובות.

יצוין, כי הרוב המוחלט של הקבלנים מוציאים רישיונות בענפים הראשיים בתחום הבנייה שסה ענף 100 או בענף התשתיות, כבישים ופיתוח שזה ענף 200.

רישיונות בענפי משנה כוללים בין היתר את ענף השיפוצים,  ענף ביצוע קווי מים, ביוב וניקוז, בטונים ובניית שלדים וכדו’ .

קבלן שמבצע עבודות בענף ראשי בהיקף כספי של כ- 89,000 שקל ומעלה או עבודות בענף משנה בהיקף כספי של כ- 48,000 שקל ומעלה לכל עבודה צריך לפי החוק להיות רשום בפנקס הקבלנים. אין צל של ספק שכמעט כל קבלן ששואף להתקדם ולבצע עבודות בסכומים גבוהים יותר צריך להוציא רישיון.

התנאים העיקריים כדי להוציא רישיון בענפים אלו

בכדי שקבלן יוכל להגיש בקשה לרשם הקבלנים ולהוציא רישיון בענף ראשי עליו להיות או מהנדס עם ניסיון של שנתיים בביצוע עבודות הנדסה בנאיות עם קבלנים רשומים או הנדסאי עם ארבע שנים בביצוע עבודות הנדסה בנאיות עם קבלנים רשומים או מנהל עבודה שיש לו שש שנים של מיסיון והוא רשום באתרים על ידי משרד העבודה .

אם לקבלן אין את הכישורים הרלוונטיים על פי חוק והוא אינו עומד בתנאים של רשם הקבלני אבל הקבלן בכל זאת רוצה להוציא רישיון בענף ראשי (למשל בענף התשתיות שזה 200 ג1)  אזי במקרה זה הקבלן צריך להעסיק כשכיר אצלו שני בעלי כישורים, או מהנדס או הנדסאי או מנהל עבודה, ואלו צריכים לעמוד בתנאים של רשם הקבלנים ועל בסיס הכישורים שלהם הקבלן יקבל את הרישיון בענף הראשי.

לעומת זאת, במידה הקבלן מעוניין להוציא רישיון בענף משנה, למשל רישיון שיפוצים, אז יעל הקבלן להראות באמצעות מסמכים וראיות שיש  לו 5 שנים של ניסיון מתוך ה-10 השנים האחרונות בענף שבו הוא מבקש לקבל רישיון מרשם הקבלנים.

נוסף על כך, כדי להעניק את הרישיון, רשם הקבלנים בודק שאין לקבלן עבר פלילי ושאינו מוגדר כפושט רגל ואין עליו תלונות או בעיות מהעבר וכן נבחנים הניסיון של הקבלן בתחום והתעודות המקצועיות שלו כדי לוודא שהוא מתאים להירשם בפנקס הקבלנים.

תהליך בו עובר הקבלן כדי להוציא רישיון מרשם הקבלנים

  1. הקבלן נפגש עם עורך דין מומחה בתחום כדי לברר ולבדוק האם יש לו את הנתונים המתאימים כדי להוציא רישיון . אין שום טעם לגרור את הקבלן להליך ארוך ומורכב אם הוא לא עומד בתנאים שמציב רשם הקבלנים להוצאת הרישיון.
  2. עורך הדין מכין את הבקשות, המסמכים והאסמכתאות באופן מקצועי ומגיש אותן לרשם הקבלנים.
  3. רשם הקבלנים עובד על הבקשות ובודק את תקינותן הבקשה ובמידת הצורך מבקש מסמכים נוספים או הבהרות בקשר לבקשה שהוגשה.
  4. לאחר מכן הבקשה שהגיש הקבלן עוברת לדיון בפני וועדה המייעצת לרשם הקבלנים שהיא למעשה וועדה של אנשים מקצועיים. הוועדה יכולה לאשר את הבקשה שהגיש הקבלן, לדחות אותו, לזמן את הקבלן לוועדה כדי לברר את המקצועיות שלו או לשלוח את הקבלן למבחנים במידת הצורך.
  5. לאחר כך זאת רשם הקבלנים שולח לקבלן את ההחלטה של הוועדה המייעצת. במידה והקבלן מקבל תשובה שהוועדה אישרה את בקשתו אזי כל מה שנותר לקבלן זה לשלם את האגרה כדי להופיע בפנקס הקבלנים ולעבוד כחוק.

רשם הקבלנים דחה את בקשת הקבלן, מה ניתן לעשות?

במידה ורשם הקבלנים מסרב להעניק לקבלן את הרישיון המיוחל הרי שאז עומדת בפני הקבלן שלוש אפשרויות עיקריות כיצד לפעול:

  1. אפשרות ראשונה- לשלוח מכתב לרשם הקבלנים עם אסמכתאות וראיות חדשות שיוכיחו חד משמעית לוועדה שהם נתנו החלטה שגויה כהם סירבו לבקשתו לקבל רישיון. במקרה זה הוועדה יכולה לזמן את הקבלן לדיון בפניה כדי לבחון את המקצועיות שלו ולברר אם אכן הוא זכאי לקבל רישיון או לחלופין הוועדה יכולה להתמיד בסירובה לתת לקבלן רישיון.
  2. אפשרות שנייה- אם הוועדה מתמידה בסירובה לתת לקבלן רישיון אז הקבלן יכול לפנות לבית המשפט המחוזי ולהגיש ערעור על החלטת רשם הקבלנים והוועדה המייעצת. לעיתים קרובות בית המשפט מקבל את טענות הקבלן ומורה לוועדה המייעצת לדון שוב בבקשתו.
  3. אפשרות שלישית- במקרים לא מעטים הקבלן צריך להשלים עם החלטת הוועדה המייעצת שסירבה לבקשתו לקבל רישיון שכן אין הקבלן עומד בתנאים על פי חוק כדי לקבל רישיון .

האם צריך עורך דין לצורך הגשת רישיון לרשם הקבלנים

למעשה הבקשה המוגשת לרשם הקבלנים הנה בקשה משפטית כלל דבר ועניין המחייבת, הכנת תצהירים, אימות חתימה של הקבלן על מסמכים, אישור מסמכים כ “נאמן למקור” וכדומה.

יתרה מכך, כשעורך הדין מגיש את הבקשה לרישיון עליו לעמוד בכל התנאים הרבים שמציב חוק רישום הקבלנים.

גם במצבים בהם רשם הקבלנים מבקש הבהרות בקשר לבקשתו של הקבלן חשוב שעורך דין מומחה שמכיר את חוק רישום קבלנים יידע לתת מענה הולם ומקצועי כדי להגדיל את הסיכויים שהקבלן יקבל רישיון.

במצבים שבהם רשם הקבלנים והוועדה המייעצת דוחים את בקשתו של הקבלן לקבל רישיון יש צורך לתת תגובה משפטית כדי לשנות את דעתם ולהסביר להם מדוע על פי החוק והתקנות הקבלן זכאי לקבל רישיון. גם כשהקבלן מקבל זימון להגיע לוועדה המייעצת לרשם הקבלנים רצוי שהוא יהיה מיוצג על ידי עורך דין מקצועי בתחום שייצג אותו באמנה בוועדה ויעזור לו גם לעבור את הוועדה בשלום וגם לקבל הכנה מתאימה לדיון המלחיץ בוועדה.

ולבסוף כאשר אין ברירה לעורך הדין המומחה ברישום קבלנים יש את הכלים והידע המשפטי להגיש ערר על החלטת רשם הקבלנים שדחה באופן לא צודק את בקשתו של הקבלן לקבל רישיון ולנהל הליך משפטי בבית המשפט המחוזי .

אז חשוב מאוד להיות מיוצג על ידי עורך דין מומחה בתחום רישום קבלנים כדי לקבל מענה הולם בכל השלבים בהגשת הבקשה לרשם הקבלנים. חשוב לדעת שיש הרבה מאוד “חאפרים” בשוק שאין להם שום אחריות מקצועית ואתית ואין להם את הידע המשפטי כמו שיש לעורכי הדין שמציעים להכין עבור הקבלן את הבקשות לרשם הקבלנים ובהרבה מאוד מקרים אותם חאפרים רק גורמים לקבלן נזקים רבים בהוצאת הרישיון.

===

עו”ד תומר סופר מתמחה בתחום רישום קבלנים.
https://www.kablanvip.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print